Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Změna titulu: Stalinův poslední western

Změna titulu: Stalinův poslední western

Změna titulu - Stalinův poslední western | Městské divadlo Kladno

Vždy se snažíme, aby součástí dramaturgického plánu byly kromě oblíbené klasiky i hry uvedené v MDK ve světové premiéře. Hledáme tituly, které zatím jiná divadla neuvedla, i výzvy, které náš umělecký soubor posunou kupředu. Takové tituly jsou samozřejmě trochu riskantní – i když přinášejí jasné benefity – a autorská tvorba navíc vyžaduje speciální péči, která je takřka nepředvídatelná.

V rámci letošní premiéry jsme plánovali uvést dramatizaci francouzského komiksu Ztratili jsme Stalina. Psaní jakéhokoliv divadelního díla je ale dlouhý a dobrodružný proces plný nejrůznějších (fascinujících) odboček. Výsledkem je, že jsme se rozhodli ustoupit od dramatizace cizího díla a vytvořit dílo zcela původní, vlastní. Namísto dramatizace komiksu Ztratili jsme Stalina tak ve světové premiéře 29. dubna 2023 v hlavním sále MDK uvidíte původní hru Miroslava Hanuše Stalinův poslední western. Tvůrčí tým inscenace zůstává beze změny, Miroslav Hanuš pro nás text napsal a bude jej i režírovat. Taktéž námět inscenace – totiž poslední dny Stalinova života a následný boj o moc jeho pohrobků – zůstává, jen se posouvá od fikčního komiksu ke skutečným událostem a postavám. Stejně tak zůstává zachován i plánovaný žánr, totiž temná groteskní komedie.

Věříme, že je tato změna dramaturgického plánu změnou pozitivní jak pro nás v divadle, tak pro vás, diváky. Hra Miroslava Hanuše Stalinův poslední western, kterou od začátku března zkoušíme, je totiž nekompromisní a přesto velmi vtipnou obžalobou nejen jedné historické postavy ale i všech podobných zločinců současnosti.

Facebook Youtube Instagram