Přeskočit na obsah

Pro školy

Návštěva školního představení v Městském divadle Kladno je skvělou příležitostí k doplnění a oživení výuky studentů druhého stupně základních škol a studentů středních škol. Městské divadlo Kladno uvádí hned několik titulů, které jsou součástí učebních osnov Českého jazyka a literatury, řada dalších tematizuje historické události.

Z našeho stávajícího repertoáru doporučujeme především tituly, které spadají do klasické světové a české literatury. Inscenace Jak jsem potkal ďábla je poctou životu a dílu Oty Pavla. Hra vznikla na objednávku MDK a akcentuje jak nejznámější povídky autora ze sbírek Jak jsem potkal ryby a Smrt krásných srnců, ale zaměřuje se i na shrnutí životního osudu Oty Pavla v kontextu událostí II. světové války a komunistické diktatury. Inscenace je tak vhodná nejen jako doplněk hodin literatury, ale i dějepisu.

Pro studenty je vhodná také inscenace Blbec k večeři, která patří k novodobé komediální klasice a vychází z tradice slavných francouzských komedií. Pro studenty navíc může být přínosná i tématem, které vede diváka zábavnou formou k vyšší toleranci a pochopení vůči ostatním.

V neposlední řadě je v nabídce MDK také hudební inscenace Na skle malované, která přináší na kladenská jeviště kultovní muzikál a příběh o Juraji Jánošíkovi se všemi jeho archetypálními prvky typickými pro lidovou slovesnost. Inscenace se (mimo jiné) vymyká svou vizualitou a využitím krojových kostýmů, výrazné folklórní motivy se pak objevují i její v hudební složce.

Kladného ohlasu studentského publika se dostává také aktuálnímu hitu MDK Nedotknutelní. Moderní inscenace vznikla na základě stejnojmenné filmové předlohy a pojednává o nepravděpodobném přátelství mezi ochrnutým miliardářem a rtuťovitým mladíkem z nejnižších společenských vrstev. Vzhledem k tématu odkazujícímu k vnímavosti, inkluzi a boření předsudků jsou také Nedotknutelní vhodným titulem pro školní představení.

Od prosince 2023 máme na repertoáru také moderní klasiku v podobě Přeletu nad kukaččím hnízdem, kterou sice proslavilo filmové zpracování Miloše Formana, ale která vznikla na základě románové předlohy Dalea Wassermana. Inscenace má přesah jak do literatury, tak i k výuce historie, jelikož v sobě nese kromě sžíravého příběhu i zásadní symboliku totalitní společnosti.

Skvělým doplněním výuky českého jazyka i dějepisu může být také tragikomedie Ucho. Divadelní adaptace stejnojmenného filmu Karla Kachyni pojednává o manželském páru v době komunistické totality, který ve svém bytě objeví odposlouchávací zařízení. Sugestivní příběh je mimo jiné vhodným doplňkem výuky moderní české historie a díky bezprostřední blízkosti diváků a herců, který malá scéna umožňuje, přináší specifický druh divadelního zážitku.

Dalším titulem, jehož přesah k výuce literatury je nesporný, je inscenace Případ SherlockZbrusu nová hra o největším detektivovi všech dob vychází z díla sira Arthura Conana Doyla, vznikla ale přímo pro Městské divadlo Kladno. Představuje mladého Sherlocka Holmese, kterého první případ zavede právě na dráhu váženého detektiva. Komediální inscenace je zasazena do reálií viktoriánské Anglie.

Závěr 109. sezony MDK patří novému muzikálovému titulu, který se řadí k naprostým základům daného žánru. Šumař na střeše je vhodným doplňkem výuky historie, kulturologie i občanské výuky. Velkolepou inscenaci navíc zdobí přítomnost živého orchestru.

Dramaturgie MDK připravuje ke školním inscenacím doprovodné materiály (pracovní listy apod.), které jsou na vyžádání zdarma k dispozici. Stejně tak je možné po předchozí domluvě doplnit školní divadelní zážitek dramaturgickým úvodem či diskuzí s některým z tvůrců.

Pro podrobnější informace o objednávkách představení Městského divadla Kladno kontaktujte obchodní referentku divadla Lucii Černou, tel.: 725 573 040, mail: cerna@divadlokladno.cz.

Facebook Youtube Instagram