Přeskočit na obsah

Pro školy

Návštěva školního představení v Městském divadle Kladno je skvělou příležitostí k doplnění a oživení výuky studentů druhého stupně základních škol a studentů středních škol. Městské divadlo Kladno uvádí hned několik titulů, které jsou součástí učebních osnov Českého jazyka a literatury, řada dalších tematizuje historické události.

Z našeho stávajícího repertoáru doporučujeme především tituly, které spadají do klasické světové a české literatury. Inscenace Jak jsem potkal ďábla je poctou životu a dílu Oty Pavla. Hra vznikla na objednávku MDK a akcentuje jak nejznámější povídky autora ze sbírek Jak jsem potkal ryby a Smrt krásných srnců, ale zaměřuje se i na shrnutí životního osudu Oty Pavla v kontextu událostí II. světové války a komunistické diktatury. Inscenace je tak vhodná nejen jako doplněk hodin literatury, ale i dějepisu.

Studenti se mohou prostřednictvím divadla seznámit také s literárním dílem úspěšné české spisovatelky Fan Vavřincové v inscenaci Eva tropí hlouposti. Inscenace může být zajímavá i jako doplněk diskuze o různých druzích umění (kniha, film, divadlo), interpretaci textu. V inscenaci zní současná (populární) swingová hudba, což zvyšuje její atraktivitu pro mladší ročníky.

To nejlepší ze světové dramatiky reprezentuje moderní klasika světoznámého dramatika světového moderního dramatu Friedricha Dürrenmatta Návštěva staré dámy, což je groteskní komedie o morálce, etice a úplatnosti lidské společnosti. Pro studenty je vhodná také inscenace Blbec k večeři, která patří k novodobé komediální klasice a vychází z tradice slavných francouzských komedií. Pro studenty navíc může být přínosná i tématem, které vede diváka zábavnou formou k vyšší toleranci a pochopení vůči ostatním.

Zajímavým projektem je autorská inscenace Kristýny Čepkové Za Richarda, která tematizuje (a notně cituje) nejen slavnou Shakespearovu hru ale i soudobé historické okolnosti. Edukativní inscenace přivádí diváky do herecké šatny, kde se dozvědí nejen něco málo o tom, jak to chodí v divadle, ale i o tom, že Richard III. dost možná nebyl takový padouch, jak jej William Shakespeare popsal. Inscenace je vhodná pro rozšíření výuky literatury a dějepisu, zároveň je vhodným výchozím bodem pro diskuze o povaze umění, o interpretaci/manipulaci i celkově rozšířením známého tvrzení, že historii píšou vítězové.

V neposlední řadě je v nabídce MDK také hudební inscenace Na skle malované, která přináší na kladenská jeviště kultovní muzikál a příběh o Juraji Jánošíkovi se všemi jeho archetypálními prvky typickými pro lidovou slovesnost. Inscenace se (mimo jiné) vymyká svou vizualitou a využitím krojových kostýmů, výrazné folklórní motivy se pak objevují i její v hudební složce.

V sezoně 2023/2024 chystá MDK také inscenaci Nedotknutelní, která vznikla na základě stejnojmenné filmové předlohy a která pojednává o nepravděpodobném přátelství mezi ochrnutým miliardářem a rtuťovitým mužem z nejnižších společenských vrstev. Vzhledem k tématu odkazujícímu k vnímavosti, inkluzi a boření předsudků jsou také Nedotknutelní vhodným titulem pro školní představení.

V dramaturgickém plánu 109. sezony se objeví také moderní klasika v podobě Přeletu nad kukaččím hnízdem, kterou sice proslavilo filmové zpracování Miloše Formana, ale která vznikla na základě románové předlohy Dalea Wassermana. Inscenace má přesah jak do literatury, tak i k výuce historie, jelikož v sobě nese kromě sžíravého příběhu i zásadní symboliku totalitní společnosti.

Dalším plánovaným titulem je Ucho, které pojednává o manželském páru v době komunistické totality, který objeví ve svém bytě odposlouchávací zařízení. Sugestivní příběh je mimo jiné vhodným doplňkem výuky moderní české historie.

Dalším titulem 109. sezony MDK, jehož přesah k výuce literatury je nesporný, bude inscenace Případ Sherlock. Zbrusu nová hra o největším detektivovi všech dob vychází z díla sira Arthura Conana Doyla, vznikla ale přímo pro Městské divadlo Kladno. Představuje mladého Sherlocka Holmese, kterého první případ zavede právě na dráhu váženého detektiva. Komediální inscenace bude zasazena do reálií viktoriánské Anglie.

Na konci sezony pak MDK přinese nový muzikálový titul, který patří k základům daného žánru. Bude jím Šumař na střeše, který je vhodným doplňkem výuky historie, kulturologie i občanské výuky.

Dramaturgie MDK připravuje ke školním inscenacím doprovodné materiály (pracovní listy apod.), které jsou na vyžádání zdarma k dispozici. Stejně tak je možné po předchozí domluvě doplnit školní divadelní zážitek dramaturgickým úvodem či diskuzí s některým z tvůrců.

Pro podrobnější informace o objednávkách představení Městského divadla Kladno kontaktujte obchodní referentku divadla Lucii Černou, tel.: 725 573 040, mail: cerna@divadlokladno.cz.

Facebook Youtube Instagram