Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Miroslav Hanuš: „Smích, stejně jako pláč očišťuje“

Miroslav Hanuš: „Smích, stejně jako pláč očišťuje“

Začátkem března začal v Městském divadle Kladno zkoušet novou inscenaci Miroslav Hanuš. Stejně jako v případě úspěšné inscenace Jak umřít na rokenrol je režisérem a autorem textu zároveň. Tentokrát se však rozhodl zpracovat jedno z nejtemnějších období moderních dějin.

Nová inscenace se bude jmenovat Stalinův poslední western. O čem bude?

Tématem jsou poslední dny našeho velmi neoblíbeného diktátora Stalina a následné tragikomické potyčky uvnitř politického vedení země.

Jak tě tohle téma napadlo?

V životě lidí, stejně jako v životě divadla jsou okamžiky, kdy bychom se měli vyjádřit k některým velmi důležitým věcem kolem nás. To ovšem neznamená, že by to nemělo být formou humornou, v tomto případě až ukrutně groteskní. Protože jak známo smích, stejně jako pláč očišťuje.

Proč je podle tebe právě teď ta nejlepší doba vyprávět zrovna tenhle příběh?

K tomuto tématu mě nepřímo (protože se osobně neznáme, naštěstí) vedlo chování dalšího idiota světových dějin Vladimíra Putina a jeho agrese vůči Ukrajině.

Jak dlouho taková divadelní hra vlastně vzniká?

V mém případě zhruba půl roku. Z toho přibližně pět měsíců a dvanáct dní je snění a přemýšlení o tématu. Zbytek zabírá chaotická a panická snaha narvat všechny myšlenky do textu tak, aby na první čtené zkoušce byl hotový. To se mimochodem o den nepovedlo.

Musel jsi toho asi hodně nastudovat a načíst. Odkud jsi při psaní čerpal?

Naštěstí v dnešní době je k dispozici prokletá věc zvaná internet. Tam při troše snahy najdete vše. Respektive najdete víc, než jste si přáli, protože internet se sám naučí téma, které vás zajímá. Takže i když jsem si po tom chtěl koupit běžky, stejně se mi neustále nabízel kapitoly ze života Stalina či detaily o smrti Beriji.

Jak bude probíhat zkoušení? Je tvá hra hotová anebo se bude při zkoušení ještě měnit?

Herci do ní ještě mohou zasahovat. Hlavně jeden – já. Původně jsem totiž vystudovaný herec a režíruji „jen“ v rámci své zájmové umělecké činnosti. Hra je víceméně napsaná a není čas na velké laborování, protože to bude poměrně složitá kompozice. Mimo činohry zde bude i výrazná složka pohybová, budou zde komponované westernové projekce a celé představení by se mělo prolínat klavíristkou Janou Rambouskovou živě hraným Čajkovského Klavírním koncertem č. 1 b moll. A víc vám neřeknu, abyste přišli na představení.

V úctě Mirek Hanuš.

Facebook Youtube Instagram