Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Lukáš Pečenka: „Čert není vždycky ten špatný“

Lukáš Pečenka: „Čert není vždycky ten špatný“

Lukáš Pečenka | Městské divadlo Kladno

Letošní sezona přinese divákům šest premiér, ale jen jedinou muzikálovou. Tou bude premiéra slavného – takřka kultovního – muzikálu Na skle malované, kde si zahraje prakticky celý soubor Městského divadla Kladno včetně nejnovějších tváří. Jednou z nich je i Lukáš Pečenka, kterého diváci uvidí v roli Čerta.

S režisérem Jaroslavem Slánským se znáte i z jiných inscenací. Jak se ti s Jardou pracuje?

Výborně! Dobře se známe, má skvělý smysl pro humor, je bezvadně připravený, ví co chce, dává prostor hercům a má je rád. To je celkem slušný balíček pozitiv. Ta spolupráce funguje a je zajímavá, příjemná a zábavná.

Sám jsi také režisér, nemusíš občas jako herec bojovat s nějakým režisérským puzením?

Obecně si myslím, že herecká zkušenost je pro režiséra k nezaplacení a určitě to platí i obráceně. Puzení samozřejmě mívám a vždycky ho rychle zaháním do kouta. Zabývat se jen tou mojí rolí je úlevné a příjemné. Užívám si to. Ale myslím si, že kdybych nějaký dobrý režijní nápad měl a zveřejnil ho, tak by ho Jaroušek přijal. Má naštěstí ego naprosto v pořádku.

Jakmile se někde objeví čert, hned mám pocit, že půjde o pohádku. Ale tady to tak úplně není, že?

Ne, skutečně o pohádku nejde. Tady je postava Čerta spíš hlasem, který humorně relativizuje tu nedotknutelnou legendu o Jánošíkovi. Jediné kouzlo je, že já budu mít pohyblivý ocas a Lenka občas roztáhne křídla. Jinak jsme spíš lidové než pohádkové postavy.

V inscenaci si partneříte právě s Lenkou Zbrankovou, která hraje Anděla. Jak to vaše duo funguje?

Naše duo LuLe (LUkáš a LEnka) vlastně symbolizuje to dobré a to špatné v nás a okolo nás. A občas je to i tak, že Čert není ten špatný. Takže je to pestré. Herecky i lidsky jsme s Lenkou napojení, a přestože naše postavy jsou většinu času ve při, tak my jsme lidsky v harmonii.

Jak zapadají tyhle alegorické postavy do příběhu o Jánošíkovi?

Čert a Anděl provází podle hry každého člověka. A podle mě byly tyto dvě postavy do muzikálu Na skle malované napsané i proto, abychom se na tu romantickou legendu o zbojníkovi mohli dívat z více úhlů pohledu. Anděl chce logicky vidět a vnímat vše dobře a pozitivně a to i za cenu toho, že si něco vymyslí. Čert je pravý opak: „Přece nebudeme chvalořečit někoho kdo kradl!?“ Oba jsou občas pokrytečtí, oba zapálení pro svou pravdu a oba jsou připravení hájit svůj zájem. Navíc to dělají s humorem a nadsázkou – protože nic není černobílé.

Je něco v čem je pro tebe práce na Na skle malované nová?

Nový je pro mě překlad, který si tvůrci vybrali. Hrál jsem jinou roli v inscenaci Divadla Na Fidlovačce a nějak ve mně ty texty zůstaly. A tak se mi to špatně učí. Je to také druhá inscenace, ve které na Kladně zkouším. Takže to je pro mě také nové – přeci jen, druhá je jen jedna…

Facebook Youtube Instagram