Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Tomáš V. Hron: „Mám zase možnost objevit nová zákoutí své herecké duše.“

Tomáš V. Hron: „Mám zase možnost objevit nová zákoutí své herecké duše.“

Tomáš V. Hron | Městské divadlo Kladno

Březnovou premiérou bude slavná komedie britského avantgardisty Joe Ortena Klíčovou dírkou. Tomáš V. Hron v ní hraje jednu z hlavních rolí – uznávaného lékaře Dr. Rance.

V kladenském angažmá jsi přes sedm let. Prakticky od nástupu jdeš z role do role. Kde čerpáš energii do další a další práce?

Ani mi nepřijde, že je to už sedm let. Od té chvíle, kdy jsem se poznal s Barunkou, všechno nabralo neuvěřitelně rychlý spád. A právě Barunka je bezpochyby největším zdrojem energie. Máme spolu v Kladně domov a zázemí – generátor na životní energii. Důležitým zdrojem energie je také bezpochyby kladenský divák. Divadlo ze své podstaty pracuje s energiemi, které divákům předáváme a které se nám vrací. Dobré divadlo může pracovat jako perpetuum mobile. Nicméně si ale myslím, že herectví je stejně náročná profese jako každá jiná, a proto si její náročnost moc nepřipouštím.

Na kterou inscenaci nebo setkání rád vzpomínáš? A proč?

Velice rád vzpomínám na všechny inscenace. Každá mi něco přinesla a dalo by se mluvit dlouze. Kdybych ale měl některé jmenovat a uvést ve zkratce proč, uvedl bych Nadaného žáka, protože mi do života přivedl úžasného člověka Jiřího Čapku a jeho krásný přístup k o dvě generace mladšímu kolegovi. Získal jsem také mnoho neocenitelných zkušeností od režiséra Jirky Š Hájka. Symbolické místo v mém srdci zaujímá i Absolvent, protože jsme si mohli s Barčou poprvé pořádně zahrát a zjistit, že si sedíme na jevišti stejně jako v životě. Audience kvůli neuvěřitelnému Jardovi Slánskému, se kterým je mi na jevišti vždy příjemně. A Žena v černém pro nejhezčí zkoušecí proces, jaký jsem v MDK zažil.

S Jaroslavem Slánským jste dlouhé roky přátelé a herečtí kolegové. Po Broukovi v hlavě, Hře, která se zvrtla a Na skle malované je Klíčovou dírkou vaší čtvrtou společnou inscenací. Jaký je Jarda režisér?

Jarda je především skvělý člověk. Je citlivý, rozumný, empatický a vtipný. Tato kombinace z něj dělá úžasného herce, uměleckého šéfa i režiséra, který rozumí herecké a divácké duši. Má také nadčasový smysl pro humor. Práce s ním je za odměnu a výsledek vždy balzám na duši, který rád reprízuji. Jelikož jsme i přátelé, čehož si nesmírně vážím, mám při práci s Jardou, ať už jako s režisérem nebo jako s hereckým kolegou, navíc i trochu strach, abych nezklamal jeho očekávání a důvěru.

Březnová premiéra je plná specifického britského humoru. Baví tě tenhle druh komedie?

I přestože mám rád humor všeho druhu, domnívám se, že britské komedie mi jsou určitým způsobem bližší. Mají přesnou hranici absurdity a nekorektnosti, umí zacházet s trapností v rámci situací, vtipně a obratně zacházejí s jazykem a kladou vysoké nároky na herecké představitele. Zkoušet britskou komedii je vždy radost a velká výzva.

V Klíčovou dírkou hraješ psychiatra Dr. Rance. Co bys o něm prozradil?

Psychiatr doktor Rance je krásná a humorná postava. V této fázi zkoušení se odvážím říct, že je výsledkem toho, jak to dopadá, když blbec dostane funkci. Mám pocit, že přeskočil léta potřebné praxe a dostal se hned na ministerstvo na pozici kontrolora psychiatrických léčeben. Nějaké zkušenosti s velkými rolemi sice mám, ale s doktorem Rancem si opět uvědomuji, jak by si herec nikdy neměl říct, že již všechno zná a umí. Díky Dr. Rancovi mám zase možnost objevit nová zákoutí své herecké duše.

Premiéra je 4. března, na co se mohou diváci těšit?

Diváci se určitě mohou těšit na spoustu britského konverzačního i situačního humoru a doufám i na skvělé herecké výkony – zkrátka na příjemný večer plný zábavy, kdy budou moci alespoň na chvilku zapomenout na každodenní starosti.

Facebook Youtube Instagram