Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Šumař na střeše v prodeji!

Šumař na střeše v prodeji!

Poslední premiérou letošní sezony se v Městském divadle Kladno stane Šumař na střeše. Jen těžko by pro závěr své 109. sezony hledalo kladenské divadlo větší muzikálový hit. Vždyť laskavě humorný a zároveň dojemný příběh Šumaře na střeše obletěl doslova celý svět. Slavnostní premiéra proběhne 8. června 2024 v hlavním sále MDK. Vstupenky na červnové a zářijové reprízy jsou již v prodeji!

Chudý, životem ztrápený a přesto humor neztrácející mlékař Tovje má rád tradice, svou ráznou ženu Goldu a hlavně má rád svých pět dcer. Jenže dcery odrůstají a nová generace pohlíží na svět trochu jinak. A tak o dohazovačky najednou už nikdo nestojí, dcery se vdávají z lásky a Tovjemu před očima mizí staré jistoty. Příběh o lásce – ať už té vášnivé či rodičovské, lásce k domovu anebo k rodné vesnici – je zasazený do vesnice Anatěvky na počátek 20. století. A tak do toho, co by mohlo vypadat vcelku obyčejně, vstupují velké dějiny, které rozvíří osudy židovské rodiny i celé Anatěvky.

Šumař na střeše, jehož námětem je humoristická kniha Šoloma Alejchema Tovje vdává dcery, je jedním z nejinscenovanějších muzikálů vůbec. Hraje se doslova po celém světě – nejen v USA a Evropě, ale i v Jižní Americe, Africe i v Asii, například jen v Japonsku byl inscenován už více než 1300 krát. Byl také prvním muzikálem, kterému se na Broadwayi podařilo prolomit hranici 3000 repríz. Celosvětová obliba Šumaře na střeše tkví jak v příběhu, který je se vší tragikou i komikou ryze lidský, plný lásky, humoru a osudovosti, a zároveň v hudbě, která v sobě snoubí řadu hudebních vlivů jak americké muzikálové tradice, tak tradice židovské. Šumař na střeše se tak právem řadí k vrcholným dílům hudebního divadla 20. století.

V Městském divadle Kladno ztvární hlavní roli mlékaře Tovjeho Jan Krafka, jeho ženu Goldu si zahraje Lenka Zbranková. V inscenaci se ale objeví prakticky celý umělecký soubor Městského divadla Kladno i řada hostů. Zároveň se inscenace neobejde bez živého hudebního doprovodu v podání Collegia Modern Prague Orchestra. Ambiciózní a velkolepě výpravnou inscenaci, která bude patřit k vlajkovým lodím MDK, režíruje umělecký šéf divadla Jaroslav Slánský: „Jsem velmi pyšný na náš soubor. Je skvěle herecky i pěvecky disponován a já se těším, že v Šumaři na střeše se všechny kvality našich hereček a herců naplno zúročí.”

Facebook Youtube Instagram