Přeskočit na obsah
Domů » Aktuality » Jaroslav Slánský: „110 let je velká radost i závazek.“

Jaroslav Slánský: „110 let je velká radost i závazek.“

Jaroslav Slánský | Rozhovor | Městské divadlo Kladno

S blížícím se koncem sezony nastal čas tradičně vyzpovídat uměleckého šéfa Jaroslava Slánského. Řeč byla nejen o plánech na jubilejní 110. sezonu MDK, ale také o zkoušení připravovaného muzikálu Šumař na střeše.

Jaká byla 109. kladenská divadelní sezona?

Přestože nás její závěr ještě čeká, věřím, že za sebou máme další inspirativní rok. Tím „my“ mám na mysli nejen všechny v divadle, ale také všechny naše diváky. Vždyť především pro ně vytváříme nové inscenace. Mám velkou radost, ze všech našich premiér. O všechny byl celou sezonu velký divácký zájem a všechny přinesly těžké, ale velmi podnětné zkoušecí období a posunuly nás dál.

Poslední premiéra je před námi. Jaká bude?

To se dozvíme 8. června. (smích) A teď seriózně… Šumař na střeše je velkolepý projekt, který připravujeme téměř dva roky. Výsledek zhodnotí diváci, ale všichni z tvůrčího týmu i hereckého obsazení dělají maximum, aby to stálo za to. Ten muzikál je kombinací skvělého příběhu plného humoru i dojetí a nádherných melodií. Já osobně se nejvíce těším na přítomnost živého hudebního doprovodu v podání Collegia Modern Prague Orchestra v čele s vynikajícím dirigentem Michalem Macourkem. Zkoušky jsou v plném proudu a troufám si tvrdit, že nás ten tvůrčí proces všechny moc baví.

Úplný závěr sezony bude patřit jako vždy Malým kladenským Dionýsiím. Co o nich prozradíš?

O podobě letošního ročníku jsme v divadle hodně diskutovalo. Od herců a hereček přišel podnět, jestli není na čase podobu celé akce trochu změnit. Je pravda, že o úpravě formátu zakladatelské dvojice Jiřího Janků i Petra Svojtky jsem přemýšlel už delší dobu. Zatím nechci úplně prozrazovat, tak jen řeknu, že nás tento ročník čeká několik změn. Zároveň ale všechno, co na Dionýsiích milujeme, zůstane. Chybět tak nebude občerstvení v divadelním parku, bitva o kladenský Stanley Cup ani vyhlášení diváckých anket.

A teď už pojďme k sezoně příští. Co je pro diváky připraveno?

Tak v první řadě pět nádherných příběhů. Každý titul jsme velmi pečlivě vybírali, stejně jako režiséry, kteří se ujmou jejich realizace. Sezonu odstartujeme českým klenotem – novou dramatizací Bohumila Hrabala Postřižiny (režie: Pavel Khek), následovat bude světový komediální hit Kdo je tady ředitel? (režie: Petr Mikeska). Po novém roce uvedeme ve světové premiéře autorský projekt o lidické tragédii Lidické matky (režie: Tomáš V. Hron) a jaro strávíme neobyčejně hořkým, ale také vtipným rodinným příběhem Marvinův pokoj (režie: Lukáš Pečenka). Červnovou premiérou bude v mojí režii další česká perla – jedno z nejslavnějších děl – pohádkové drama Julia Zeyera Radúz a Mahulena.

Kromě tradičního dramaturgického plánu je v plánu řada doprovodných akcí – vedle těch tradičních jako je Noc divadel, Den otevřených dveří nebo právě Dionýsií připravujeme také různé výstavy, kterými si připomeneme důležité události i osobnosti, které hrály v kladenské historii zásadní roli.

Co bys divadlu popřál do 110. sezony?

V příštím roce si připomínáme 110 let od založení profesionálního kladenského souboru, čímž kladenské divadlo patří k jednomu z nejstarších divadel u nás. Pokračovat v téhle tradici je velká radost, ale i závazek. Divadlu a všem lidem, kteří se podílejí na jeho chodu, bych popřál, aby měli ze své práce stále radost a pořád k ní přistupovali s tak obrovskou dávkou profesionality, ale i humoru. A divákům? Aby k nám pořád rádi chodili a nalezli díky našim inscenacím i aktivitám tolik potřebnou zábavu, ale třeba i často opomíjenou reflexi. Sebe sama i světa kolem nás.

Facebook Youtube Instagram