Přeskočit na obsah

Předplatné 23/24

Předplatné 23/24 | Městské divadlo Kladno
Prodej byl ukončen! Těšíme se na vás.
Předplatné 23/24 | Městské divadlo Kladno

Za vším hledej ženu

Hledání je celoživotní úděl mnohých z nás. Někdo hledá štěstí, někdo lásku, někdo zdraví a někdo všechno dohromady. Každý z nás se při hledání musí postavit nejrůznějším překážkám, udělat řadu kompromisů nebo se vyrovnat s tlakem okolí. Někdy se ale stačí jen zastavit, zasnít se a představit si všechny ty fascinující možnosti, které člověku svět nabízí. Vydejme se společně na zábavnou a dobrodružnou cestu a hledejme rozmanitá zákoutí nejen ženské duše!

Nadcházející divadelní sezonu Městského divadla Kladno bude tvořit šest premiér. Všechny tituly spojuje ženská síla a její moc rozhýbat vše kolem. Představíme vám nejrůznější ženské hrdinky, které bojují se svými malými i velkými radostmi, strachy nebo láskami. Jsou odhodlané jít si tvrdě za svým, ale také pokorně přijímají svou roli v rodině i ve společnosti. Pokud to však na první pohled vypadá, že mužský element zůstane stranou, opak je pravdou. Je to totiž právě svět mužů (partnerů, manželů, synů, otců), jenž tvoří tomu ženskému hranice, dělá mu základy, někdy ho tvrdohlavě nabourává a jindy nesmlouvavě boří.

Sezonu odstartuje autorská hra scénografa a režiséra Jozefa Huga Čačka Nadženy. Komedii o pěti ženách hledajících sebe samé uvedeme ve světové premiéře. Specifickým projektem vytvořeným speciálně pro prostor malé scény a ženskou část našeho souboru navážeme na spolupráci s organizací Světluška (dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu pomáhající těžce zrakově postiženým).

Následovat bude divadelní jevištní zpracování úspěšného francouzského filmu z roku 2011 Nedotknutelní. Tragikomedii o velmi vážných a křehkých věcech prostřednictvím příběhu dvou naprosto odlišných mužů, jejichž životní osudy zásadním způsobem ovlivňují ženy všech generací, profesí i společenského postavení, režíruje Jiří Š Hájek.

Kalendářní rok zakončí premiéra inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem. Dramatizaci románu Kena Keseyho proslavil také oscarový snímek Miloše Formana. Střet energického Randla Patricka McMurphyho a přísné vrchní sestry Ratchedové zrežíruje mladý oceňovaný tvůrce Adam Skala.

Čtvrtou premiérou sezony bude divadelní adaptace trezorového českého filmu Ucho. Vypjatý noční rozhovor manželského páru nazkouší na malé scéně Jakub Šmíd.

V dubnu se pod vedením Adama Doležala dočká premiéry autorský projekt Případ Sherlock. Kromě Sherlocka Holmese, Johna Watsona nebude chybět ani detektivova femme fatale Irena Adlerová.

Závěr sezony bude patřit muzikálu Šumař na střeše, který se řadí k naprosté klasice svého žánru. V režii uměleckého šéfa Jaroslava Slánského se představí celý herecký soubor.

Anna Smrčková a Adéla Vondráková
dramaturgyně MDK

Repertoár 23/24

Nadženy
Jozef Hugo Čačko

Komedie o tom, co je a není vidět.

Ženy. Jsou krkem, který otáčí hlavu, stojí za každým úspěšným mužem, jsou hysterické i rozvážné, křehké i silné. A ob čas si potřebují dát od všeho pauzu. Pět žen se tak ocitá v za řízení, které slibuje naprostý klid – přicházejí na terapii ve tmě. Otázkou ovšem zůstává, do jaké míry může být soužití pěti naprosto rozdílných dam uprostřed černé nicoty skutečně relaxační. Zbrusu nová divadelní komedie bude uvedena ve světové premiéře. Inscenace je vhodná také pro diváky se zrakovým postižením.

Režie: Jozef Hugo Čačko
Světové premiéry: pátek 22. a sobota 23. září 2023
v malém sále MDK

Nedotknutelní
Olivier Nakache, Éric Toledano

Černá komedie o síle přátelství.

Dramatizace francouzského filmového hitu, který okouzlil celý svět. Aristokrat Philippe upoutaný na invalidní vozík si za svého nového pečovatele vybere drze sebevědomého Drisse, problematického mladíka, kterého právě propustili z vězení a nemá kde bydlet. Tak začíná fascinující a zábavný příběh o „nedotknutelném“ přátelství a o tom, že i dobrým lidem se dějí špatné věci.

Režie: Jiří Š Hájek
Premiéra: sobota 14. října 2023
v hlavním sále MDK

Přelet nad kukaččím hnízdem
Dale Wasserman

Příběh o hranici mezi šílenou svobodou a normální anarchií.

Je nový chovanec ústavu pro duševně choré Randle Patrick McMurphy zločinec, pacient anebo jen svérázná osobnost vnímající pojem osobní svobody možná až příliš doslovně? Jisté je, že když se na oddělení zabydlí, rozhýbe to osudy i všech ostatních chovanců. Také sadistické sestře Ratchedové se dost zkomplikuje život, protože najednou už nestojí tváří v tvář jen partičce odevzdaných zoufalců.

Příběh má sice předobraz v románové předloze, proslavil jej ale zejména film Miloše Formana.

Režie: Adam Skala
Premiéra: sobota 9. prosince 2023
v hlavním sále MDK

Ucho
Jan Procházka, Lenka Procházková

Tragikomedie o strachu z moci i bezmoci.

Divadelní adaptace filmu Karla Kachyni. Funkcionář Ludvík a jeho žena Anna už si zvykli na neustálé odposlouchávání u nich doma. Když se ale jednou v noci vrátí z prezidentské recepce a „Ucho“ najdou také v kuchyni, jsou přesvědčeni o tom, že Ludvíkovi hrozí zatčení. Oba manželé se ze zoufalé snahy uniknout hierarchii moci vrhají do dialogu plného výčitek, sebeobviňování a sžíravého nepochopení. Strach, který ohrožuje jejich dosavadní pohodlný život se dynamicky stupňuje a odkrývá nejhlubší zákoutí jejich povah a charakterů.

Režie: Jakub Šmíd
Premiéry: pátek 23. a sobota 24. února 2024
v malém sále MDK

Případ Sherlock
Arthur Conan Doyle, Adam Doležal,
Adéla Vondráková

Nejslavnější detektiv všech dob řeší další případ.

Když se Sherlock Holmes v devatenácti rozhodoval, co bude v životě dělat, dráha soukromého detektiva nebyla vůbec jasná volba. Studoval chemii, anatomii, botaniku. K čemu ale jsou takové znalosti na deštivé Baker street 221B konce 19. století? Vždyť Londýňany mnohem víc baví vyvolávat duchy než hledat vědecká vysvětlení. Mistr dedukcí a člověk s nepřekonatelným pozorovacím talentem Sherlock Holmes to tak ve viktoriánské Anglii neměl snadné a viktoriánská Anglie to zas neměla snadné s ním. Nová hra o Sherlocku Holmesovi vznikla na objednávku Městského divadla Kladno a bude uvedena ve světové premiéře.

Režie: Adam Doležal
Světová premiéra: sobota 16. března 2024
v hlavním sále MDK

Šumař na střeše
Jerry Bock, Joseph Stein, Sheldon Harnick

Muzikál o tradici a hledání rodinného štěstí.

Světoznámý muzikál o síle tradic a lidské povaze plný lásky a humoru vznikl na základě povídky Šoloma Alejchema Tovje vdává dcery. Nesmrtelný příběh o chudém mlékaři Tovjem, jeho svérázné manželce Goldě a jejich pěti dcerách se odehrává na pozadí dramatického osudu vesnice Anatěvky a jejích obyvatel. Jak se vyrovnat se všemi změnami, které začátek 20. století přináší?

Režie: Jaroslav Slánský
Premiéra: sobota 8. června 2024
v hlavním sále MDK

Repertoár z předchozích sezon

Hosté v MDK

S pravdou ven
Matthieu Delaporte, Alexandre de la Patellière

Konverzační slovní přestřelka Petra Rychlého a Luboše Veselého plná humoru.

Nově zvolený prezident republiky má za hodinu a půl pronést inaugurační projev před celým národem. Ale jakmile si začne nahlas opakovat text ve své pracovně, začne ho svědit nos do té míry, že není schopný zachovat chladnou tvář a šklebí se při každém slovu. Co s tím? Podle vyšetřujícího lékaře problém vězí jinde. A tak se do všeho vkládá údajně nejlepší psychiatr a začíná konverzace, schopná změnit člověku život… Ve skvělé komedii diváky pobaví trefně vystižené nešvary a zlozvyky všech lidí s velkou zodpovědností vůči sobě i ostatním.

Režie: Ondřej Rychlý
Hostuje: Divadlo Kalich

Teď mě zabij
Brad Fraser

Strhující hra o síle synovsko-otcovské lásky.

Příběh rodiny, která žila šťastně až do jednoho osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech. Nehody se totiž stávají a člověk jim musí čelit, ať chceme nebo ne. A tak se otec musí postarat o svého postiženého syna, který ale touží žít úplně normálním životem a osamostatnit se. Jenže pak osud zamíchá kartami znovu. Teď mě zabij je hra nejen o schopnosti unést své životní břímě, ale zejména o tom, jak je důležité nikdy neztratit naději. Je to příběh, kde stačí moc málo na to, aby to byl příběh kohokoliv z nás.

Režie: Petr Mikeska
Hostuje: Městské divadlo Mladá Boleslav

Normální debil
Robert Bellan

Úspěšná retrokomedie s Lenkou Zbrankovou a Zbigniewem Kalinou.

Divadelní hra Normální debil vznikla na motivy stejnojmenné knihy Roberta Bellana. Základem vyprávění jsou příhody z autorova dětství prožitého v socialistickém Československu. Během večera plného humoru, nadsázky i nostalgie se ocitneme spolu s hlavním hrdinou – známým průšvihářem Norbertem Intribusem – například v socialistické domácnosti, ve škole, na fotbalovém hřišti, u splavu, v nemocnici, nebo třeba i zcela překvapivě na hřbitovním sexuálním večírku.

Režie: Robert Bellan
Hostuje: Kulturní portál.cz

Velká bankovní loupež
Henry Lewis, Jonathan Sayer, Henry Shields

Parodická crazy komedie o jedné netradiční loupeži od tvůrců Hry, která se zvrtla.

Vypadá to na klasickou bankovní loupež, ale nic není, jak se zdá. Podaří se vedení malé banky v Minneapolisu ochránit vzácný diamant? Vždyť jeho už osud visí na vlásku. Kdo tady vlastně krade? Co na to maďarský princ? Gejzír bláznivých, mnohdy doslova krkolomných situací se odehrává nejen v bance, ale třeba i ve sklápěcí posteli, či dokonce ve větracím potrubí. Nechybí ani pořádná love story a hudební hity rock’n’rollové éry minulého století. Hra je oslavou divadelnosti a láskyplným vyznáním všem divadelním komediím klasického střihu.

Režie: Robert Bellan
Hostuje: Východočeské divadlo Pardubice

Umění vraždy
Joe DiPietro

Detektivní komedie ze světa excentrických umělců.

Jack a Annie Brooksovi jsou malíři a manželé. Když pozvou svého agenta Vincenta na večeři do vily uprostřed lesů, začíná večer, na který nikdo z nich jen tak nezapomene. A hraje v tom všem nějakou roli zdrženlivá služebná Kate? Komediální thriller úspěšného amerického autora vám neustálými překvapivými zvraty vyrazí dech. Chytře vystavěný text přináší čtyři skvělé herecké příležitosti a poodhaluje vzrušující svět umělců a jejich tvorby. Čím vším je ovlivněn úspěch? Jak se vyrovnat s odmítnutím? A co jsme ochotni obětovat pro vlastní slávu?

Režie: Jaroslav Slánský
Hostuje: Divadelní společnost INDIGO Company

Otec
Florian Zeller

Dojemná a současně vtipná tragikomedie s Janem Vlasákem v hlavní roli.

Jak by vyprávěl příběh muž, jenž trpí Alzheimerovou chorobou? Jednotlivé scény se vzájemně popírají, postavy mají více podob a celý příběh se skládá nepřímo, skoro až detektivně. Andrému je osmdesát, býval tanečníkem a žije se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo býval inženýr, jehož dcera Anne se odstěhovala do Londýna za novým přítelem Pierrem? A proč má na sobě ještě uprostřed odpoledne pyžamo? Co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem? Co dělat, když toužíte po klidném životě, ale najednou už nic nějak nedává smysl…

Režie: Petr Svojtka
Hostuje: Divadelní společnost INDIGO Company

Saturnin
Zdeněk Jirotka

Komedie o sluhovi, který se stane pánem svého pána.

Svérázný Saturnin bere svou práci možná až příliš vážně. Nespokojí se jen s obyčejným servisem běžného sluhy, snaží se navíc život svého zaměstnavatele všemožně, často dosti kreativně a nepředvídatelně zlepšovat. Ať už to znamená cokoliv… Podtitul inscenace Vítejte v časech, kdy se k sobě lidé chovali slušně, vypovídá nejen o charakteru hry platné v každé době, ale také o pojetí, které si pro realizaci Divadlo Na Jezerce zvolilo. Zdeněk Jirotka totiž nenapsal „pouze“ humoristickou knihu. Skrze laskavý humor oslavuje poctivost, slušnost a demokracii.

Režie: Petr Vacek
Hostuje: Divadlo Na Jezerce

Králova řeč
David Seidler

Fascinující tragikomický příběh na základě skutečných událostí.

Dějiny se stále opakují a my, lidé, jsme zkrátka nepoučitelní. Přijměte pozvání k prožití pohádkového příběhu o koktavém princi, který se nakonec stal králem a svého štěstí došel. Přijměte pozvání do doby, kdy Evropa stála na okraji propasti a začal ji ovládat jeden šílenec. Že vám to něco připomíná? Nevadí. Nabízíme katarzi, že naděje umírá poslední a pohádkové konce existují – to vše navíc okořeněné typickým britským humorem. Králova řeč, podle které byl natočený film ověnčený několika Oscary, je jednou z nejúspěšnějších her současnosti.

Režie: Petr Mikeska
Hostuje: Městské divadlo Mladá Boleslav

Prašina
Vojtěch Matocha

Divadelní adaptace literárního bestselleru.

Prašina je tajuplné místo. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. Jako kdyby se tu zastavil čas – ale zdání klame. Trojice nerozlučných kamarádů začne pátrat po tajemstvích minulosti. Čelit musí řadě nebezpečí, které prověří jejich odvahu i přátelství. Ale netoužíme snad všichni po místě, kde není internet, je tam tma a ticho? Neztrácíme ve světě plném pokroku jeden druhého a možná i svoji vlastní duši? Co takhle na chviličku utéct a prožít něco skutečného?

Režie: Pavel Khek
Hostuje: Klicperovo divadlo Hradec Králové

Víte, že…

tuto divadelní sezonu Městského divadla Kladno bude tvořit šest premiér, čtyři v hlavním sále a dvě v malém sále, které budou mít jedno společné: všechny tituly spojuje ženská síla a její moc rozhýbat vše kolem.

Facebook Youtube Instagram