Přeskočit na obsah

Předplatné 22/23

Prodej byl ukončen!

Enfant terrible

Stačí zvednout hlavu a vyhlédnout z okna. Domy, stromy, mraky, možná nějaký člověk se psem na vodítku, někde v dáli mnohem menší domy a menší stromy a horizont, který je vždy připraven před člověkem utéci. Svět tam venku je veliký a zdánlivě nekonečný. Jenže realita má spoustu nepřekročitelných pravidel, může být svazující a děsivá. Ten velký, barvitý, svobodný a skutečně nekonečný svět plný možností si totiž nosíme uvnitř, v sobě. A stejně, jako dává skleněná tabulka v okně nahlédnout do světa tam venku, dává divadlo nahlédnout do světa tam uvnitř.

Nadcházející divadelní sezonu Městského divadla Kladno bude tvořit šest premiér, pět v hlavním sále a jedna v malém sále, které budou mít všechny jedno společné: pozvou diváky na návštěvu do světa neobyčejných autorů a jejich neobyčejných postav. Kladenská 108. profesionální sezona bude přehlídkou nejrůznějších Enfants terribles, tj. příšerných dětí, které jsou mnohdy tvrdohlavé, mají své vlastní vidění světa, překračují hranice a boří společenské zvyklosti, mluví přímo a nebojí se oslavovat lidskou jinakost.

Sezonu otevře inscenace tvůrčího dua Petra Svojtky a Jiřího Janků Jak jsem potkal ďábla, která nahlédne na spisovatele Otu Pavla z nového úhlu Enfant terrible pohledu: jako na člověka, který své hluboké životní trauma přetavil ve skutečně krásnou literaturu.

Následovat bude muzikálová inscenace Na skle malované v režii uměleckého šéfa MDK Jaroslava Slánského, která bude zpracováním slovensko-polské pověsti o Juraji Jánošíkovi – zbojníkovi, který nechal své vnitřní démony svobodně žít.

Třetí premiéra sezony proběhne v malém sále kde režisér Jiří Š Hájek uvede 39 stupňů. Původně špionážní detektivní příběh se v originální adaptaci proměňuje v grotesku až parodii žánru.

Dalším z Enfants terribles bude Joe Orton. Jeho hru Klíčovou dírkou, ve které autor postavy osvobodil od veškeré společenské korektnosti, MDK uvede v režii Jaroslava Slánského.

V sezoně 2022/23 se také do MDK vrátí Miroslav Hanuš. Pod jeho vedením vznikne autorský projekt Stalinův poslední western, až obludně groteskní komedie o zrůdnosti individuí i systému, kde kdysi i dnes pravdu a lidskost zabila propaganda. Inscenace je zamýšlena i jako memento naší společnosti, která si právě i díky svobodné kultuře může hýčkat své Enfants terribles.

Divadelní sezona se pak uzavře dnes již klasickou francouzskou komedií Blbec k večeři, která je oslavou jinakosti a zároveň milým ale přesto pevným voláním po zachování zdravého rozumu. Inscenaci, jejíž titulní postava uniká před nepřízní osudu do svého soukromého modelářského světa, bude režírovat Petr Mikeska.

Adéla Vondráková
dramaturgyně MDK

Repertoár 22/23

Jak jsem potkal ďábla
Jiří Janků, Petr Svojtka

Pocta Otovi Pavlovi, jeho dílu, životu a jeho vůli ho žít.

Autorská inscenace tvůrčí režijnědramaturgické dvojice Petra Svojtky a Jiřího Janků vznikla přímo pro Městské divadlo Kladno. Inscenace je poctou jednomu z nejoblíbenějších českých spisovatelů Otovi Pavlovi, jehož život je spjatý nejen s Buštěhradem ale s oblastí kladenska obecně. Inscenace přiblíží nejen dílo jednoho z klasiků české literatury, ale i jeho nelehký životní osud, který poznamenaly události II. světové války, nástup komunismu i psychické problémy a traumata.

Režie: Petr Svojtka
Světová premiéra: sobota 8. října 2022
v hlavním sále MDK

Na skle malované
Ernest Bryll, Katarzyna Gärtner

Muzikál o tom, že stejně jako ženy je svoboda svůdná a zrádná zároveň.

Někde tam, kde se dotýká surovost poezie, sen skutečnosti, pohádka dospělosti. Někde tam se rodí nesmrtelný příběh Juraje Jánošíka, zbojníka s nezkrotnou vášní pro život. Jeho podmanivý příběh je plný osudovosti, velkolepých alegorií i všeho bytostně, až přízemně lidského. A tak jsou v slavném polském muzikálu ženy, stejně jako svoboda, krásné, milované i zrádné. Hudební inscenace vychází z tradičních lidových motivů, a propojuje tak tradici se současností, mýtus s všední realitou.

Režie: Jaroslav Slánský
Premiéra: sobota 3. prosince 2022
v hlavním sále MDK

39 stupňů
Patrick Barlow

Parodie detektivního thrilleru s noirovými podtóny.

Richard má problém – v jeho bytě je totiž zavražděna mladá agentka a on se stává hlavním podezřelým. Vydává se proto po stopách vraha a cestou potkává řadu svérázných postav – ujeté vesničany, obzvlášť děsivého padoucha a několik žen, které mu všechny padají k nohám. Seriózní detektivní novelu Johna Buchana přepracoval britský komik Patrick Barlow do podoby groteskní parodie špionážních thrillerů a roku 2006 za ni získal Cenu Laurence Oliviera pro nejlepší komedii roku.

Režie: Jiří Š Hájek
Premiéry: pátek 10. a sobota 11. února
2023 v malém sále MDK

Klíčovou dírkou
Joe Orton

Absurdní hříčka plná nekorektního humoru.

Doktor Prentic je pěkné kvítko, a tak se slečna Barcleyová ocitne nahá ukrytá v jeho kanceláři. Následuje sled šílených, zoufalých a hlavně neúspěšných pokusů, jak celou situaci zachránit anebo se z ní alespoň nezbláznit. Dramatik Joe Orton využívá principy klasické situační a konverzační komedie, dovedl je však – kupodivu za použití věcné logiky – do zcela nevídaných končin. Hra postupně ztrácí jakékoli realistické kontury a ubírá se do světa absurdity a nonsensu.

Režie: Jaroslav Slánský
Premiéra: sobota 4. března 2023
v hlavním sále MDK

Stalinův poslední western
Miroslav Hanuš

Černo-černá groteska o touze být šerifem.

Pokřivený a vražedný svět, který kolem sebe vybudoval Josif Stalin, se po jeho smrti propadá do naprostého chaosu. Kdo bude vládnout? Co udělat pro to, abych to byl já, a co jsou pro to ochotni udělat ostatní? Mrazivá až krutá groteska je plná toho nejčernějšího humoru. Zlu vykloubené totalitní doby je totiž třeba se konečně vysmát. Hru napsal speciálně pro Městské divadlo Kladno Miroslav Hanuš, který vycházel ze skutečných historických událostí a postav.

Dramatizace a režie: Miroslav Hanuš
Světová premiéra: sobota 29. dubna 2023
v hlavním sále MDK

Blbec k večeři
Francis Veber

Francouzská konverzační komedie o tom, že pro hlupáka je každý hloupý.

Francois má takového nevšedního koníčka: staví ze sirek mosty. Je to ta nejvíc vzrušující věc na světě a také poslední životní radost, která mu ještě zbyla. A tak se o ní nebojí komukoliv na potkání vyprávět. Bohužel, tentokrát potkal Pierra, který má nevšedního koníčka také. Sbírá blbce. V zábavné konverzační komedii mohou diváci sledovat nejen souboj o titul největšího omezence v místnosti ale i velkolepou exkurzi po všech rovinách přísloví „pro hlupáka každý hloupý.“

Režie: Petr Mikeska
Premiéra: sobota 17. června 2023
v hlavním sále MDK

Repertoár z předchozích sezon

Hosté v MDK

Špinarka
Tomáš Dianiška

Inscenace, která získala Cenu divadelní kritiky 2021 za původní českou hru i za ženský herecký výkon v hlavní roli.

Věru nevzali na konzervu, protože je příliš malinká. Nehodí se ani do sboru, na to má moc výrazný hlas. Věra žije v blbé době. Nezáleží na tom, jak zpíváte, ale jak jste politicky uvědomělá. Naštěstí talent se prosadí vždycky. Vydejme se sledovat kariéru jedné z našich nejvýraznějších umělkyň. Naše „doku-fikční drama“ je oslavou drzého big beatu, a především Věry, která svou tvorbou vzdorovala všem myslitelným stereotypům. Vypráví intimní portrét i epický příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a nezapomenutelné přítomnosti opravdové lásky.

Režie: Tomáš Dianiška
Hostuje: Divadlo Petra Bezruče

Pension pro svobodné pány
Sean O´Casey, Jiří Krejčík

Legendární komedie, ve které řinčí ženské zbraně.

Divadelní aktovka Seana O´Caseyho Bedtime Story, ve slavné úpravě Jiřího Krejčíka pod názvem Pension pro svobodné pány, byla dlouhá léta úspěšně uváděna v pražském Činoherním klubu. Komedie se odehrává v pokoji jednoho pensionu, kam si nájemník přivede slečnu, čímž poruší upjaté předpisy domovního řádu. V našem pojetí se jedná o poctu klasické komedii, přioděnou do elegantního, bezstarostného a nostalgického hávu secese prvního desetiletí 20. století. To vše s atmosférou úplňkové noci, kdy bláznivé situace získávají až pohádkově něžnou vůni.

Režie: Jaromír Dulava
Hostuje: Divadlo Palace

Kati
Martin McDonagh

Tragikomedie par excellence od jednoho z nejvýznamnějších dramatiků současnosti.

V roce 1965 je v Anglii zrušen trest smrti. Ale co teď bude s katy a jejich řemeslem? Co bude dělat Harry, druhý nejslavnější kat Anglie? Uchýlí se do malé hospůdky v Oldhamu poblíž Manchesteru. Jako správný hospodský zásobí své štamgasty historkami, protože jen málokterý hospodský může barvitě vyprávět zrovna o zlatých časech popravčího řemesla. Významný irský dramatik, scenárista a režisér Martin McDonagh ve své divadelní i filmové tvorbě kombinuje groteskní vidění světa s černou komedií plnou rázovitých a tajuplných postav.

Režie: Petr Svojtka
Hostuje: Městské divadlo v Mostě

Tik Tik
Laurent Baffie

Originální komedie o tom, že člověk nemusí být na všechno sám.

V čekárně psychiatra se setkávají tři muži a tři ženy, různého věku, zaměstnání, osudu. Spojuje je stejný problém: trpí „tikem“, chcete-li obsedantní neurózou, se kterou se těžko žije. Všichni věří v pomoc světoznámého odborníka, u kterého se museli objednat dlouho předem. Jenže ten se omluvil za zpoždění letadla, což znamená výrazné časové zdržení. Do komických situací probleskuje snaha o vzájemnou pomoc a pocit, že postavy nemusí být se svými problémy samy se proměňuje v pochopení, jak důležité je najít v sobě odvahu navázat přátelství, možná i zažít lásku…

Režie: Jakub Nvota
Hostuje: Komorní divadlo Kalich

Je úchvatná!
Peter Quilter

Pravdivý příběh o lidské nezdolnosti cimrmanovských rozměrů.

Když sopranistka Florence Foster Jenkinsová v roce 1944 oznámila termín svého koncertu v proslulém hudebním sále Carnegie Hall, vstupenky byly vyprodány během pouhých dvou hodin. Byla celebritou se vším všudy a měla kariéru, kterou by jí leckterá operní diva mohla závidět. Byla výjimečná, přesněji řečeno výjimečně příšerná. Na základě naprosté absence jakéhokoli pěveckého talentu jí bylo přisouzeno přízvisko Anticallas (s odkazem na nejslavnější operní zpěvačku Marii Callas). Přijměte tedy pozvání na velkolepý herecký koncert.

Režie: Petr Hruška
Hostuje: Městské divadlo Mladá Boleslav

Pes baskervillský
Arthur Conan Doyle, Petra Halbichová

Slavný detektivní příběh v nové dramatizaci.

Pozvolna se stmívá, mlha houstne a z Velké grimpenské bažiny se ozývají děsivé zvuky… Vyje to snad opravdu pekelný pes přicházející si pro všechny členy rodu Baskervillů, jak se domnívají místní lidé? Jak zemřel sir Charles, kdo krade v londýnském hotelu boty a proč v noci pláče služebná Berrymorová? Nejen tyto záhady čekají na nejgeniálnějšího detektiva všech dob, Sherlocka Holmese, který snad s pomocí houslí a věrného přítele Watsona přijde na kloub každé z nich. Nuže, nebojte se prokletí a vydejte se s námi na blata!

Režie: Petr Mikeska
Hostuje: Městské divadlo Mladá Boleslav

Kvartet
Ronald Harwood

Laskavá komedie o umění stárnout a nesmrtelnosti ducha.

Penzion pro vysloužilé operní umělce je poslední štací někdejších pěveckých virtuózů: Cissy, Wilfa a Reggieho. Příchod jejich bývalé kolegyně, která byla krátký čas Reggieho manželkou, ale rozvíří jinak poklidnou hladinu jejich životů. Přenesou se bývalí přátelé přes někdejší neshody a zášť? Podaří se jim sladit v zájmu hudby své odlišné povahy? Lze aspoň na chvíli zastavit čas a vzkřísit zašlou slávu? V křehké hře s velkou dávkou typicky britského humoru se dojemně, ale bez laciného sentimentu, hovoří o lidech, kteří možná už mají produktivní věk za sebou, ale neztrácejí touhu žít.

Režie: Petr Slavík
Hostuje: Divadlo Bez zábradlí

Noc na Karlštejně
Karel Svoboda, Zdeněk Podskalský, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar

Muzikál s nesmrtelnými melodiemi Karla Svobody.

Na královský hrad Karlštejn, který dal Karel IV. zbudovat jako pevnost střežící korunovační klenoty, je zapovězen vstup ženám. Královna Eliška Pomořanská však strádá manželovou nepřítomností, a proto se rozhodne zákaz porušit a přijít na hrad v převlečení za panoše. Shodou okolností si zde umíní strávit noc také neteř purkrabího Alena. Obě ženy ve víru následujících událostí projeví statečnost, odvahu i smysl pro humor. Vždyť ani zákaz krále není silnější než láska ženy…

Režie: Petr Novotný
Hostuje: Východočeské divadlo Pardubice

Víte, že…

tuto divadelní sezonu Městského divadla Kladno bude tvořit šest premiér, pět v hlavním sále a jedna v malém sále, které budou mít všechny jedno společné: pozvou diváky na návštěvu do světa neobyčejných autorů a jejich neobyčejných postav.

Facebook Youtube Instagram