Nahrávám...

David Mamet

Premiéra 23. 9. 2012

režie Jan Frič | překlad Ester Žantovská | dramaturgie Lenka Kolihová Havlíková | scéna a kostýmy Andrea Králová

Obsazení:

Clarice Bernsteinová, lesba Alena Štréblová | Charles Smith, muž v obleku Miloslav Mejzlík | Archer Brown, muž v obleku Tomáš Petřík | Dwight Grackle, indián Jaroslav Slánský | Obchodní zástupce Národního svazu chovatelů krocanů a výrobců vedlejších produktů z krocana, muž v obleku Jan Vlas

Délka představení: 110 minut

Nekorektní pohled do Oválné pracovny. Volby se blíží, prezidentovy preference jsou nižší než Gándhího cholesterol a všichni prezidentovi muži by si nejraději změnili telefonní čísla. Budou i o letošním Díkůvzdání omilostněni krocani? Může prezident oddat lesby? A co na to Čína? Mametův Listopad je brilantní komedie, v níž se svět politických machinací stává terčem osvobozujícího situačního i jazykového humoru.

Zatímco prezident s příznačně obyčejným jménem Charles Smith hledá stéblo, jehož by se mohl chytit, přesněji řečeno peníze, které by jej vrátily do hry o další čtyři roky ve funkci, vrší se kolem něj absurdní situace. Telefony vyzvánějí, manželka šíří do světa státní tajemství, lobbisté opouštějí loď a zase se vracejí, zástupce Národního svazu krocanů má být na Den díkůvzdání oškubán stejně jako miliony krocanů (nebo voličů?) v celé zemi, z dovolené v nepřátelské Číně se vrací autorka prezidentských projevů s adoptovanou holčičkou a podezřele kýchá. Prezident by rád zůstal prezidentem, za chvíli by se na to ovšem raději vykašlal a v příštím okamžiku by rád udělal konečně něco důležitého… Všechny nitě se sbíhají u prezidentova tajemníka Archera Browna. Kdo jsou vlastně tito tajemní muži v pozadí? Přihrávají, slouží nebo ovládají a manipulují skutečnost k obrazu svému?

David Mamet patří k předním americkým dramatikům, věnuje se také filmu, a to jako scénárista a režisér. Za hru Glendarry Glen Ross, u nás někdy uváděnou také pod názvem Konkurenti, získal v roce 1984 Pulitzerovu cenu. Z dalších prestižních ocenění je třeba zmínit zejména nominaci na Oskara za scénář k filmu Vrtěti psem z roku 1997.

Vstupenky lze zakoupit online v sekci Program nebo osobně na pokladně MDK.

Nejbližší termíny:

Facebook Youtube Instagram